Поне веднъж в живота си сте чували следните изрази: „Не тичай след него.“, „Силният и самостоятелен човек няма да тича след никого.“, „Тя трябва да тича след теб.“ и т.н. Може би ви звучат като клишета, но е добре да се замислите над тях. Какво всъщност означава „да тичаш след някого“?
Гоненето се изразява в следните действия:
- Вие инвестирате в една връзка в пъти повече, отколкото те.
- Вие поемате инициативата за продължителен период от време, но без да очаквате да видите ответна реакция.
- Вие се обезценявате в очите на отсрещната страна.
Изброените ситуации са пример за това как се развиват събитията в една токсична, изчерпана връзка. Тогава, когато трябва да бъде сложен край, но една от страните отказва да приеме фактите. Но си струва да се разграничат тези обстоятелства от моментите, в които човек проявява разумна инициатива.
Ако вие първи признавате чувствата си или заявявате намеренията си, това в никакъв случай не е проява на слабост и тичане след отсрещната страна. Напротив, с действията вие показвате колко силни, мъдри и щедри сте. Ключовото е да наблюдавате реакцията на човек срещу вас. Вие сте прекрачили опасна граница, ако в отговор на усилията си получавате само безразличие. Затова, преди да „тръгнете“ след някого е добре да си отговорите на 4 въпроса:
Постъпката ви – проява на разумна инициатива ли е?
Представете си, че се наблюдавате отстрани. Ако извършите това, което смятате за необходимо – като какъв човек бихте се определили? Ако отговорът е като зрял, самоуверен човек, който знае какво иска, то вие сте на прав път. При такива обстоятелства няма нищо лошо в това да действате. Може да направите първите няколко крачки към помирението или към признаването на чувствата си.
Виждате ли ответна реакция?
Вие сте предприели действия и сега очаквате да видите реакцията на отсрещната страна.
Съществува едно правило- „Правилото за 10 стъпки“. Според него, ако вие сте направили 5 стъпки, то човекът срещу вас трябва да измине останалите 5, за да се срещнете по средата. По този начин показвате ваймоното си уважение и желание за развитие на отношенията. Ако вие сте направили няколко стъпки, но другият човек не е помръднал от мястото си, то е по по- добре да го оставите, там където е.
Достатъчно опити ли сте направили?
Понякога се случва човекът срещу вас да не разбира опитите ви за свързване с него. Ако подозирате, че той не отговаря на действията ви, защото не ги разбира, е добре да опитате нов подход, които да подобри комуникацията ви. Понякога втория опит е по- успешен от първия. Но ако опитвате за пети пореден път и ситуацията остава същата- бъдете сигурни, че той не ви цени достатъчно.
Честни ли сте със себе си?
Погледнете се отново отстрани- прегледайте фактите и събитията подробно и си дайте сметка за техния резултат. Понякога смелостта не се изразява в действията, а в това да кажете“стоп“ на себе.
Силният човек не е този, който затръшва вратата и демонстрира гордостта и принципите си. Силният човек е човек, който преценява ситуацията реалистично и не се страхува да погледне истината в очите. Силен човек е този, който може да вземе решение. Решението е дали да поемете разумна инициатива, или, напротив, просто да спрете.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... 9 начина за борба с лошото настроение Какво ни пречи да постигнем поставените цели? Ако не можете да промените ситуацията, променете отношението си към нея