Напусна ви любимия човек? Загубихте голяма сума пари? Предаде ви най-добрия приятел? Не се отчайвайте, защото сега е подходящото време за творчество! Да, точно така!
„Какво творчество по дяволите? “ – ще попитате – „Аз съм съкрушен, разбит, разгневен. Животът загуби смисъл за мен….“. Е, решете сами. Можете да продължите да проливате сълзи и да проклинате съдбата, а можете да се възползвате от ситуацията.
Противно на общоприетото схващане, основният стимулатор на творчеството не са положителните емоции, а отрицателните. И това не са празни думи, а факт, потвърден от науката. Последните изследвания показват, че негативните емоции подобряват креативността на човек. С други думи, можете да използвате лошото си настроение като инструмент за преодоляване на творческа криза.
Проведено е проучване от трима професори от водещи университети в Европа, които изучават навиците на 100 работници в творчески професии. Участниците в проучването трябвало да наблюдават емоциите си в продължение на една седмица и да ги записват в дневник. В началото и в края на всеки ден те оценявали нивото на преживяните емоции – както положителни (вдъхновение, ентусиазъм, бдителност), така и отрицателни (стрес, враждебност, вина). Оказа се, че най-продуктивните творчески работници изпитвали силни негативни емоции в началото на деня, а към вечерта вече били на положителна вълна. С други думи, гневът и другите негативни емоции са им дали мощен заряд на енергия, която те са насочили към творчеството.
Изследователите стигнали до извода, че високото ниво на креативност е резултат от „афективна промяна“, когато в началото човек е настроен много негативно, а след това отрицателните емоции постепенно изчезват, отстъпвайки място на положителните.
Каква е причината за това? Всичко е в повишаване нивото на концентрация. Предишно проучване показва, че негативните емоции стесняват фокуса на вниманието на човек и допринасят за дългосрочна концентрация върху конкретна задача. Така той се потапя по-дълбоко в изучаването на проблема и намира по-добри решения.
Изследователите, за които споменахме по-рано, решили да проверят това твърдение. Те помолили друга група хора да вземат участие в „мозъчна атака“: бил формулиран конкретен проблем и участниците трябвало да дадат възможно най-много идеи, за да го разрешат. Но преди да започнат сесията мозъчна атака, те трябвало да изпълнят друга задача: да напишат биографично есе, припомняйки си положително, или отрицателно събитие в своя живот.
Както в първия случай, участниците в проучването, които мислили за негативно събитие, показали по-добри резултати: имали повече идеи, различни по разнообразие и оригиналност. Въпреки факта, че темата на есето им не била свързана със сесията за мозъчната атака, негативните емоции, които изпитали, им помогнали да се концентрират върху проблема и да намерят най-добрите начини за решаването му.
Даваме още един показателен пример, от света на спорта. Дори и да сте напълно безразлични към баскетбола, вероятно сте чували името Майкъл Джордан, един от най-забележителните баскетболисти в САЩ и света. Как е успял да постигне всеобща слава? „Той е невероятно талантлив“, ще кажете вие. Прави сте, но тук не става въпрос само за талант, а и за способността му да насочва гнева в правилната посока. Както признаха колегите и приятелите на Майкъл Джордан, той губи самообладание при всеки най-малък повод, за да насърчи духът на съперничество. От ранна детска възраст той постоянно се опитвал да доказва нещо – на своите близки, непознати ина себе си. Може би затова той постигна невероятни висоти в спорта.
Ако животът ви поднесе лимон, направете си лимонада от него
Понякога животът ни поднася изключително неприятни „изненади“, които премахват почвата изпод краката ни. Усещаме гняв, отчаяние, негодувание – изглежда, че целият свят е срещу нас. В такива моменти нямаме и най-малкото желание за творчество. Това обаче не е причина да сложим край на професионалния си живот заради лични проблеми. Да, не можем да контролираме много обстоятелства, но можем да извлечем полза от тях.
Следващия път, когато настроението ви е в минорна гама, не отпускайте ръце и не изпадайте в апатия. Вместо това се концентрирайте върху решаването на сложен проблем или завършване на проект, който не сте могли да завършите. По този начин можете да се потопите в проблема и да намерите решения, които не са били достъпни за вас, когато сте били в щастливо настроение. И ще получите допълнителен бонус – повишаване на настроението. В края на краищата отдавна е известно, че работата е най-добрият антидепресант.