Важно е да оценяваме себе си и възможностите си правилно. Някой не харесва хора с твърде високо или с твърде ниско самочувствие. Идеалната ситуация е тази, в която човек знае кои са неговите силни и слаби страни. Въз основа на тези знания той планира живота си – какво ще прави, какво ще учи и т.н.
За съжаление, обаче, човек трудно може да оцени себе си правилно. От ранното детство до дълбоката старост всичко около нас се опитва да ни влияе, да ни оценява. В самото начало ни характеризират родителите, след това връстниците и приятелите, после учителите и преподавателите, колегите и т.н. В резултат на това ние дори не оценяваме себе си, а сравняваме мнението на другите с идеалите, наложени от обществото.
В тази ситуация всяко отклонение е лошо. Надценяването на себе си ще доведе до много болезнени грешки в живота, въпреки че е по-рядко срещано. Много по-често се появява ниското самочувствие. То разрушава живота на хората, пречи им да разкрият себе си и да покажат максималня си потенциал. Липсата на увереност в себе си изчерпва енергията на човека и ограничава действията му, като води до ужасно състояние, в което човек е способен само да мисли или да мечтае за действие, вместо решително да се впусне в преследване на желанията си.
ПРОТЕТЕТЕ ОЩЕ.. Кога високата самооценка вреди? Какви ни пречи да постигнем поставените цели?
Защо е важно да подобрите самочувствието си?
Да обичаш себе си не означава да станеш нарцисист. Само човек, който е в състояние да се оцени, може наистина честно и справедливо да се отнася към своята личност. Любов към себе си е ключът към това другите да се отнасят добре с вас.
Наистина е трудно да обичаш човек, който не се цени и не уважава. Потиснатата и измъчена личност няма да може да се реализира в днешния свят. Голяма грешка е постоянно да търсите проблеми в себе си. Колкото повече го правите, толкова по-трудно ще ви е да вземете каквото и да е решение. Ако искате да се предпазите от тези негативи, трябва да работет усърдно над себевъзприятията си. Това е единственият начин да тръгнете по пътя на щастието.
Но как да разберете дали имате ниско или високо самочувствие?
Ниско самочувствие
Ето списък с признаците, индикиращи ниско самочувствие:
- Неудовлетвореност от своите действия и резултати;
- Прекалена реакция на критики от страна на другите;
- Страх от грешки;
- Нерешителност; дълго време мисли, преди да направи нещо
- Нездравословна ревност;
- Натрапчиво желание да се хареса;
- Омраза към заобикалящата среда, безпричинен гняв към другите;
- Постоянни оправдания;
- Непрестанен песимизъм;
Ниската самооценка кара човек да страда много повече от неуспехите. Всеки проблем е временен. Ако личността е несигурна, тя ще задълбочава своите проблеми, докато те станат неразрешими. Такъв човек я ще отпусне ръце и ще остави всичко на случайността, което ще доведе до нови проблеми. Подобен подход трайно ще влоши самочувствието. Такъв човек ще се чувства безполезен и ще намрази себе си. А щом негативното отношение към самия себе си стане забележимо и околните ще започнат да се държат с него зле Колкото по-далеч отива ниското самочувствие, толкова повече се стига до отчуждение и отшелничество, дълбоко нещастно съществуване, психоемоционални разстройства.
Високо самочувствие
Любовта към себе си не е недостатък, високомерие и т.н. Струва си да се прави разлика между нарцисизъм и здравословно уважение към собствената личност. Най-важното е да свържете мнението си с реалността. Ако сте наистина добри в нещо, обичайте се за това и се гордейте. Ако тепърва започвате нещо ново, оценете себе си за това. Оценете факта, че искате да се развивате и да бъдете полезни за себе си и околните.
Само когато вие приемате себе си хората около вас ще видят положителните ви страни и също ще ви оценят. Колкото по-уверени сте, толкова повече хора ще бъдат привлечени от вас. Те ще искат да се запознаят с вас. Ще искат да поговорят с човек, който не се притеснява да каже това, което смята за правилно.
Признаци на добро и високо самочувствие:
- Увереност в себе си, в своите действия и думи;
- Грешките не са пречка, а начин да се научи повече;
- Критиката е полезна информация, която не влияе на самочувствието;
- Загриженост за състоянието на тялото;
- Загриженост за емоционалното здраве;
- Желание за развити и усъвършенстване;
- Довършване на започнатото.
Вярвайте в себе си! Уважавайте себе си – това е основата за постигнето на щастлив живот. Правилната самооценка ще ви помогне да израстнете и да забравите неприятностите и отвратителните чувства, с които сте се сблъсвали.