От самото начало на своя живот, човек се превръща в участник в състезание. Цялото му съществуване е една надпревара- с времето, с околните, със себе си. Това е изтощително занимание, което не може да бъде прекратено. Резултатът е уморени, тъжни и неуверени възрастни. Тяхната неувереност е породена на комплекси. А комплексите са източникът на ниско самочувствие. Има 5 основни причини, които водят до появата на комплекси.
Причина № 1. Семейство
Ако се чудите откъде идва мнението на човек за себе си, верният отговор е семейството. Докато едно дете расте, родителите и средата, полагат тухла по тухла основите на бъдещата му личност. Представата за себе си, създадена в детството, влияе на бъдещите действия и възприятия. Добре е родителите да разбират това и да насочват действията си към по-добро възпитание. Те са тези, които трябва да научат детето да обича и уважава себе си. За съжаление, понякога се случва отрочето да бъде унизено от семейството си.
Ако дете се прибере вкъщи и каже на родителите си, че е спечелило игра на снежни топки, те най- вероятно ще му се скарат. То е цялото мокро и може да се разболее. Коментарът на родителите в такъв случай, би бил следния: Целият си мокър, ще се разболееш! Нямаме пари за лекарства!
Ако подобни забележки се повтарят всеки ден, детето ще живее с мисълта, че е неудачник и винаги греши. Родителите трябва да помнят, че критиката е опасен инструмент, който може да доведе до болезнени последици.
Причина № 2. Неуспех в ранна възраст
Още от ранна възраст всички се сблъскват с неуспехи. Това е неизбежно, защото светът не е съвършен и хората в него също. Възрастният със стабилна психика обикновено приема спокойно грешките си. Той е способен да ги преодолее и да се поучи от тях, но това не винаги е така при децата.
Често, в много ранна възраст, дори и да няма съзнателен спомен за това, човек е преживял неуспех. Това поражение е останало скрито в съзнанието му. То го измъчва и носи вечното усещането за провал на всяко ново начинание. Това е проблем над който трябва да се работи осъзнато и целенасочено. С течение на времето той може да бъде превъзмогнат.
Причина № 3. Пасивност
Формирането на личността започва в детството и в първите етапи не изисква никакви конкретни усилия. С времето, обаче, при липса на усилия, се появява и недостатъчно развита личност. Ако едно малко дете се чувства отхвърлено и депресирано, то няма да може да се развие правилно. Така в зряла възраст ще попадне в така наречената сива маса. Хората, които спадат към тази категория нямат стремежи и желания. Те не се безпокоят от липса на пари и на ярки впечатления, които да разсеят сивата реалност.
Известен физик твърди, че човек без воля е само вертикална локва. Такива хора съставляват сивите маси. Това е пример не за ниско самочувствие, а за пълното му отсъствие.
Причина № 4. Обкръжение
Всички не сме заобиколени от голям брой хора. Някои от тях са успешни, други – не толкова, а трети не искат да бъдат. Ако искате да извлечете от живота максимума, то трябва да намерите подходящата среда.
Ако попаднете сред хора, които не искат да се развиват, ще се заразите с тяхната „болест“. Такива компании карат човек да се чувства отпуснато и удобно, но същевременно го изтощават емоционално. Това е енергиен вампиризъм, с който е трудно, дори невъзможно да се осъществява борба.
Най-доброто обкръжение са хората, които искат да се развиват и вече действат, за да постигнат целите си. С тях можете да се срещнете на много места, като библиотеки, книжарници, театри, семинари, обучения и т.н.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Защо самочувствието е важно? Какво ни пречи да постигнем поставените цели? Какво e самооценката и как тя влияе на живота ни?
Причина № 5. Проблеми с външния вид
Силен фактор, особено в юношеска възраст, е външният вид. Тук дори доброто възпитание не може да помогне. Ниското самочувствие свързано с външния вид се формира въз основа на мнението на връстници, учители и т.н.
Най-честият пример в този случай е наднорменото тегло. Обидните прякори, липсата на внимание от страна на противоположения пол и презрителното отношение- всичко това влияе върху личността на детето. За да се преодолее този проблем детето се нуждае от пълната подкрепа на родителите си. Например, ако става въпрос за диета, цялото семейство трябва да се включи в нея, за да не се чувства детето ощетено. Ако промяната не е възможна, трябва да се говори с детето и то да разбере и да приеме ситуацията.