Това е втори материал от поредицата на Позитивно мислене относно депресията и това колко е важно да сме запознати с нейната същност. Ако сте пропуснали първата част на статията, може да го намерите тук: Депресия – причини и симптоми.
Депресивното разстройство може да се прояви в най-различни форми. В определени ситуации състоянията на потиснатост се различават по своята тежест. Депресията има подводни камъни и не винаги са забележими за околните. При някои хора болестта е видима, докато други успешно прикриват или дори не подозират за болестта си.
Основни признаци на депресия
Независимо от формата на депресията, експертите разпознават два основни признака, по които индикират за нейното наличие.
Първият е емоционалният аспект, които включва липса на интерес към радостни събития, постоянно чувство на тъга и дори пълно безразличие към всичко което се случва в света.
Също така, психическите разстройства могат да бъдат разпознати и по промени във физическото състояние на човека. Той се различава от околните по бавната си походка, тихия си говор и прегърбването.
Лека депресия
Дистимията е една от най- леките форми на психическо разстройство. Това е състояние на меланхолия, съпроводено с липса на радостни житейски събития и емоции. Човек, страдащ от тази болест, винаги има усещането за вина и тревога. Той е постоянно апатичен и възприема всяко в заобикалящата го действителност като провал.
Дистимията може да продължи от няколко месеца до години. Под нейното влияние, хората могат да загубят работата си или важни за тях взаимоотношения.
Сезонна депресия
Това е специална форма на депресия, която се проявява само в определени периоди от годината, например през есента или пролетта. Много хора от сезонни неразположения без дори да го осъзнават. Статистически този вид вид психическо разстройство се среща по-често през есента и приключва с настъпването на пролетта.
Симптомите на сезонна депресия включват умора, сънливост, лош апетит, намалена работоспособност, повишена раздразнителност и нежелание за общуване с другите.
Тежка депресия
Това е състояние, когато човек има всички симптоми на разстройство на нервната система и те са забележими за околните. Тежката депресия се разделя на няколко форми:
Ендогенна депресия
Съществуват определени симптоми за откриване на тази форма на болестта. Сред тях са: невъзможност за заспиване вечер и ранно събуждане, повишена тревожност и системна тъга.
Напредналите форми на психичното заболяване водят до влошаване на общото състояние на пациента и до апатия към обществото като цяло. Страдащите от този тип депресия се затварят във вътрешния си свят и размишляват само върху тежката си житейска съдба.
Маниакална депресия
Съществуват хора, които развиват мании за величие, неподходящо поведение в различни ситуации и внезапни, резки промени в настроенията. Този вид психично разстройство се нарича маниакална депресия, или с други думи биполярно психично разстройство. То прави хората раздразнителни, свръхактивни и прекалено самоуверени.
В острия стадий на депресия се появяват натрапчиви мисли за самоубийство. Те са заменени от маниакални епизоди, когато всички лоши мисли изчезват и се появява яснота на ума и трезвост на съзнанието.
В кои ситуации прекомерната радост се смята за признак на мания?
- Нуждата от почивка и сън изчезва.
- Чувство за величие и преувеличена самооценка.
- Натрапчиво общуване и повишена разговорливост като цяло.
- Склонност към разсейване с външни елементи, които са несъществени.
Клинична депресия
Клиничната депресия е най- често срещаната форма на депресия. С името „клиничен“ се обозначава наличието на една крайна позиция в диапазона на емоциите. Тя се характеризира само с един тип настроение на пациента, например тъжно.
Продължителното потиснато настроение не изчезват през деня и причиняват безсъние, намален апетит, душевна тъга и неспособност за концентрация върху каквото и да било. Пациентите обикновено чувстват, че не са нужни, и смятат, че позицията им в обществото е напълно безсмислена и безполезна.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Връзката между добрия сън и щастливия живот Какво ни пречи да постигнем поставените цели? 10 негативни неща, които ни пречат да живеем щастливо