В последната част от нашата поредица посветена на депресията разглеждаме начина, по които депресията се отразява на мъжете и жените. Депресията има изключително индивидуален характер и се проявява по различен начин при всеки индивид. Съществуват обаче няколко научно доказани разлики в проявлението на болестта при двата пола.
Какви са причините за депресия при жените?
Ефектът от различни стресови ситуации върху женския организъм води до висок процент на депресия. Съществуват няколко вида психични разстройства, които могат да се проявят при жените:
- Възбудена депресия- Заболяването се свързва със загриженост за себе си, загуба на социален статус и самокритичност.
- Патологична форма на депресия- Обикновено се причинява от смъртта на роднини и близки приятели.
- Ятрогенна депресия- Развива се при неконтролирана употреба на лекарства, обикновено със седативно или хипнотично действие, без лекарско предписание.
- Следродилна депресия и депресия при бременни жени.
Всички видове психични разстройства се съпровождат от хормонално преструктуриране и други физиологични процеси в женския организъм. Те засягат плодовитостта на жените на съответната възраст. При жените този период е разделен на няколко етапа. Те включват: менструален цикъл, бременност и раждане, менопауза. Във всеки от гореспоменатите периоди настъпват особени промени в хормоналния фон на организма.
Депресията при младите момичета (14-29 години) е доста често срещана. Когато те са стресирани се проявяват храносмилателни смущения- склонност към преяждане или, напротив, отказват от хранене. Това може да доведе до анорексия, която намалява съпротивителните сили на организма и допринася за развитието на не по-малко опасни заболявания.
Рискът от развитие на всички видове психични заболявания е четири пъти по-висок при младото поколение.
Какви са причините за депресия при мъжете?
Психичните заболявания се срещат значително по- рядко при мъжете. Според специалистите, представителите на силния пол трудно изразяват емоциите и чувствата си, защото са срамежливи. Те не обсъждат лични проблеми или трудности на работното място, защото смятат че могат сами да преодолеят препятствията, които се появят в ежедневието им.
Основните симптоми на болестта при мъжете са: избухливост, слабост и неспособност за преодоляване на препятствия в живота. А признаците на депресия при мъжете са следните:
- Системна употреба на алкохол или наркотици.
- Пристрастяване към хазарта.
- Агресивно и нестабилно поведение.
Съществуват множество причини, поради които възниква състоянието на депресия Освен това могат да се посочат много случаи на психологическо страдание при мъжете, без те да имат значителни проблеми в личния и професионалния си живот.
Какви са разликите в депресията при мъжете и жените?
Продължителността на депресията при мъжете е значително по-кратка в сравнение с протичането на женското психично разстройство. Болестта при жените обикновено трае от няколко месеца до години. Въпреки че депресията при мъжете не е толкова продължителна, тя може да се развие интензивно и в по-тежка форма.
Статистически мъжете правят по-често опити за самоубийство от жените. Това е така, защото нежния пол се нуждае от достатъчно сериозни причини, за да вземе решение да отнеме живота си.
Жените, дори и да са в депресия, могат да ходят на работа и да вършат ежедневните си задължения, докато мъжете са неспособни да правят това, когато са психично болни.
Как да предотвратите депресията?
В съвременната медицина могат да се лекуват всички, дори най-сложните форми на психични разстройства. Важно е да се има предвид, че лечението е най-ефективно, когато започне при първите признаци на заболяването.
Ако забележите, че вие или ваш близък, проявява симптоми на депресия е добре да се обърнете към лекар. Специалистите в областта могат да ви помогнат да нормализирате емоционалния си комфорт и да прекратите развитието на депресия.
Ако усещате, че сте станали раздразнителни и избухливи, забелязвате промени в настроението си, губите емоционален стимул за ежедневни дейности, е необходимо да помислите за промени в живота си. Можете да се придържате към следните съвети от психолог:
- Поемете отговорност за себе си.
- Гледайте интересни и вдъхновяващи предавания и филми.
- Избягвайте самотата и уединението. Общувайте по-често с хората около вас.
- Позволете си да приемате помощ от другите.
- Тренирайте.
- Съставете си режим на съня и се придържайте към него. Здравият и продължителен сън е едно от най-важните условия за подобряване на психологическото и емоционалното състояние на човека.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Депресия – причини и симптоми Видове депресия и техните прояви Какво e самооценката и как тя влияе на живота ни?