Много от нас изпитват проблем, който може да се нарече липса на увереност в себе си. Този проблем разрушава нашата увереност в себе си, предизвиква постоянни съмнения – ние не сме удовлетворени от своята външност или образование, съмняваме се в своята способност да общуваме или в резултатите от нашата работа. Дори хора, които изглеждат напълно уверени в себе си понякога изпитват подобни усещания.
Самочувствието е като влакче в увеселителен парк. Ние всички имаме дни , когато се чувстваме успешни и сме в пика на увереността. Но понякога има дни, когато ни се струва, че нашето съществуване е безполезно и ние не можем да направим нищо съществено. И тогава грешките и недоразуменията започват да ни преследват.
Да живееш с такива чувства не е много приятно, особено за хората, които ги изпитват постоянно. Поради това е необходимо на първо място да се реши въпроса, как да повишим самооценката и увереността в себе си. Желателно е колкото се може по-бързо да се избавите от неприятните мисли и съмнения, защото това е единственият начин да се живее пълноценен живот. Много, четейки тези редове сигурно си мислят: „ Лесно е да се каже, но много по-трудно е да се направи!„. И те са……. прави! Разбира се, трябва да поработим върху себе си. Освен това, излекуването на собствената си самооценка е работа не за една седмица.
Защо възниква чувството за собствена непълноценност?
Чувството за непълноценност идва тогава, когато съдим за себе си и за своите способности не по своите „стандарти“, продиктувани от нашите възможности, а по мерките на другите хора. Тогава каквото и да правим, в крайна сметка ние винаги се намираме на второ място – след човека, в чиито стандарти се опитаваме да се поберем. Всеки път, когато не се получава да сме първи ние чувстваме, че сме останали длъжни на някой, и започваме да мислим, че с нас нещо не е наред. И само защото сме си позволили да попаднем под хипнозата на лъжливото твърдение „аз трябва да приличам на някой още“ или „аз трябва да бъда като всички“. Ако се замислите, тази гледна точка е просто абсурдна. Това „всички“ се състои от абсолютно различни хора и всеки от тях е по своему неповторим. Ето защо, не може да има общи стандарти.
Проблемът на човек с комплекс за малоценност се усложнява от факта, че той се опитва да бъде по-добър от себе си. Чувствата му произтичат от погрешното предположение, че той отстъпва на другите по качества. И колкото повече такъв човек се старае да бъде по-добър, толкова по-лошо се чувства, а често това води и до неврози…..
Кои са признаците на ниската самооценка?
Защо е необходимо да работим над себе си?
Как да повдигнем своята самооценка?
Всичко това и още много полезни неща, които ще променят живота ви ще можете да вземете от дистанционният тренинг ,,Позитивно мислене“. Не се колебайте, обадете ни се! Ние ще Ви дадем допълнителна информация за тренинга – как протича, колко време трябва да отделяте, какви резултати да очаквате и още много, много въпроси…