Някои хора не осъзнават, че сами са източник на проблемите си. В главите им преобладават идеи от следния вид: „Няма да успея“, „Няма да мога“, „Невъзможно е“. Разбира се, подобни негативни нагласи имат основание, но те нямат разумна основа. Първо никой не знае със сигурност къде са границите на неговите способности. Второ, упадъчните мисли формират нагласа за поражение. Човек с такова мислене наистина ще се провали, защото негативното мислене потиска потенциала му.
Монетата има две страни
Всяко нещо в този свят от различни гледни точки може да има както плюсове, така и минуси. Вашето мислене формира нагласата към дадено събитие. Дори и в смъртта на човек може да се намерят плюсове. Този човек е избавен е от своите нещастия, оставил е наследство и е спестил много кислород за потомството си.
Животът ни задава много задачи, които трябва да бъдат решени. Излишните нерви, които се появяват в процеса на решаване влошат нашето състояние. Важно е да се помни, че в света няма проблеми, има само събития. Вместо да виждате само минусите в събитията по-полезно е да се отнасяте към тях философски – да ги приемате като даденост. И също така забележете плюсовете в тях.
Ако един шофьор е бил невнимателен и е ударил своя автомобил, то той веднага ще реши, че това е проблем. Той ще концентрира мислите си върху минусите и ще разсъждава по следния начин: „Колко ужасно! Спестявам за кола от няколко години и изведнъж тя е разбита на парчета! Не само, че сте катастрофирали със собствения си автомобил, но и трябва да платите за чуждия!“. Мъжът се самонаранява.
Това е не просто глупаво, защото не решава проблема, а и убива нервите. Най-умният човек в тази ситуация ще бъде този, който успее да преодолее естествената си склонност да скърби, погледне на събитието от другата страна и си каже: „Е, трябва да решим проблема. Всъщност можем ли да наречем тази ситуация проблем? Тя (т.е. ситуацията) ме прави по-силен. Загубата на материални блага всъщност е нищо. Важното е, че нямаше жертви. Научих един полезен урок. Подобни уроци ме правят по-опитен и прозорлив“.
Способността да се гледа позитивно на света и да се действа проактивно, отличава победителите от аутсайдерите.
Позитивизмът е важен
Умейте да гледате позитивно на света. Въпреки че светът невинаги ни гали, понякога ни удря, но и в един шамар може да се открие здравословен тласък. Всеки недостатък си има и добра страна. Разводът може да се разглежда като придобиване на свобода или като необходима стъпка към ново щастие.
Ако студент получили двойка на изпит, това е повод да придобие повече знания. Ако някой е бил уволнен от работа, то това е ясен знак, че е време за ново бизнес начинание. В живота има едно полезно правило: ако не можете да промените ситуацията, променете отношението си към нея.
Ако ни се случи нежелано събитие би било глупаво да се отдадем на самосъжаление, което да смаже нервната ни система. В крайна сметка лошото настроение е ненаситно. То поглъща енергията ни като черна дупка. Резултатът е омагьосан кръг: нежеланото събитие предизвиква скръб, която изсмуква жизнената енергия, което предизвиква още по-голяма скръб.
За да прекъснете този порочен кръг, трябва да се справите с естествената си негативна реакция на ранен етап. Първо трябва да се отпуснете, например, да постпите. След това, когато емоциите утихнат, трябва да се обърнете към разума. Тогава, вместо обичайното изнервяне, ще можем да приемем събитието за даденост. И тогава ще има причина да се съсредоточим върху положителната страна на събитието и да направим полезни изводи. По този начин дори най-неприятните събития могат да изглеждат забавни. И ако се научим да се радваме на несгодите, тогава черната дупка в нас ще се превърне в звезда, чиято енергия ще превърне всички проблеми в пепел.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Тайните на позитивното мислене Какво ни пречи да сме уверени в себе си?