Кои са основните емоции?
- Радост – положителна емоция, произтичаща от възможността дадена потребност да бъде удовлетворена.
- Изненада – емоционална реакция на непредвидени събития и обстоятелства. Изненадата няма ясно изразена отрицателна или положителна конотация.
- Интерес – емоционално състояние, характеризиращо се с ангажираност, което повишава активността на човека.
- Страдание – негативна емоция, свързана с осъзнаването на невъзможността да се задоволи важна лична потребност, която преди това е изглеждала осъществима.
- Гняв – ефективно емоционално състояние, което възниква в отговор на опитите да се попречи на постигането на желана цел.
- Отвращение – негативна емоция, която се проявява при контакт с житейски обстоятелства, живи същества и предмети, които са в разрез с принципите и нагласите на индивида.
- Страх – проявява се, когато човек е информиран за възможна опасност за неговото здраве или благополучие.
- Вина – негативно емоционално преживяване, предизвикано от осъзнаването на непочтени действия, мисли и чувства. То е придружено от разкаяние.
Емоциите са важна част от живота ни. Всеки ден, час и минута са пронизани от тях. При тези обстоятелства притежаването на емоционална интелигентност е от жизненоважно значение.
Как да определите нивото си на емоционална интелигентност?
Съществуват много психологически тестове и специални техники за измерване на емоционална интелигентност. Всички те се различават помежду си, но ние ще се съсредоточим върху най-популярните признаци, чрез които може да се установи нивото на ЕИ:
- Ниската ЕИ се характеризира с ниска самооценка, конфликтност, упоритост, нисък самоконтрол и неспособност да се повлияе на ситуацията. Такъв човек често е депресиран и емоционално потиснат, а способността му да разпознава собствените си и чуждите емоции е изключително ниска.
- Човек със средно ниво на ЕИ се характеризира с висока самооценка и способност да контролира емоциите си. Способен е да разпознавате емоциите на другите и да общува с тях. Дори средното ниво на емоционална интелигентност е в състояние да осигури на човек сравнително успешна кариера.
- Признаците за висока емоционална интелигентност са: способност за признаване на грешките, честност, хармонични отношения със света, устойчивост на стрес, желание да се развиваш и да помагаш на другите в развитието. Такъв човек има собствена ценностна система и възгледи за света и не се страхува да поема отговорност.
Научете се да управлявате емоциите си. Управлението не означава потискане, не е нужно да проявявате търпение, когато искате да плачете или да потискате гнева си. Рано или късно тези емоции ще се проявят със здравословни проблеми. Опитайте се да сублимирате емоциите си в полезни дейности: занимавайте се с изкуство или физическа активност. Описването на състоянието ви с думи също може да помогне в трудни ситуации.
Човек живее в общество, като постоянно общува с другите. При тези условия развитата емоционална интелигентност се превръща в ключ към успешен житейски път.