Напоследък в интернет пространствата често се среща словосъчетанието „емоционална интелигентност“. Това понятие се използва в бизнеса, психологията, педагогиката и други области, свързани с обществото. Редакцията на Позитивно мислене подготви за вас този материал, за да ви запознае със същността на емоционалната интелигентност, защо тя е важна и каква е нейната цел?
Какво е емоционална интелигентност?
Интелигентността е способността да научаваш нещо ново, което впоследтвие да приложиш, за да промениш средата си. Терминът „емоция“ означава психичен процес, който отразява отношението на индивида към вътрешния и външния свят. Ако обединим двете части, ще получим „познавателна способност за умствени процеси, отразяващи отношението на индивидите към света“. Иначе казано, това е способността да разбираме своите и чуждите желания и емоции и да използваме тази информация.
Емоционалната интелигентност се дели на няколко подвида, които имат свои съставни части. Създадена е следната класификация:
Съставляващи на вътрешноличностната емоцонална интелигентност:
- Самосъзнание – способността да разбираш себе си, да разпознаваш чувствата и емоциите си.
- Саморегулация – самоконтрол, способност за сдържане на негативните импулси и агресията, за адаптиране към променящите се обстоятелства. Способност да се справяте със стреса, да виждате благоприятни възможности дори в трудни ситуации.
- Вътрешна мотивация – способността да се поставят цели и задачи и да се постигат въпреки трудностите и неуспехите.
Съставляващи на междуличностната емоционална интелигентност:
- Емпатия – „социална чувствителност“, която представлява способността за съпричастност към другите. Способността да се поставиш на мястото на друг човек и да разбереш какво чувства той и защо действа по определен начин.
- Способността за разрешаване на конфликти, умения за работа в екип, способност да се съобщава собствената гледна точка, способност да се вдъхновяват другите и да се поддържа положителна нагласа.
Емоционалната интелигентност е важна за успеха в живота. Проведено е проучване, което установява, че успешните хора се отличават от другите с висока ЕИ. Те ясно осъзнават целите си, общуват продуктивно с хора с различен статут и от различни сфери и приемат обстоятелствата без страх.
Какво трябва да знам за емоциите?
Ключова характеристика на емоционалната интелигентност е разбирането и регулирането на емоциите – вашите и на другите. Преди да започнете да повишавате своя ЕИ, си струва да разберете какво е „емоция“.
Емоцията е реакция на психиката ни на събитията около нас. Чувството за емоция е физиологичен процес, който се заражда в мозъка, който след това активира ендокринната система, като освобождава определени хормони в кръвта, карайки ни да се изчервяваме, да се потим и да ускоряваме сърдечния си ритъм. Емоциите се изразяват вербално чрез думи и звуци, но също така и чрез телата ни, чрез изражението на лицето и позата на тялото.