Лесно се разпознава човек, който е спал добре по свежия външен вид и здравата нервна система. Ако се наспите добре, здравето, настроението и защитните сили на тялото укрепват. Концентрацията на вниманието се увеличава, така че става по-лесно и по-продуктивно да се работи. Тоест, пълноценният сън има положителен ефект върху психическото и физическото здраве, което означава, че ни прави по-щастливи.
Редовната липса на сън от своя страна прави хората раздразнителни, летаргични, болезнени, невнимателни. Към всичко това се добавя и лошото настроение. За да избегнете лошите последици от липсата на сън, трябва редовно да следвате прости правила.
Не променяйте рутинните навици
Правенето на едни и същи неща всеки ден преди лягане е добра профилактика за здравословен сън. Измийте си зъбите, пригответе си дрехи за сутринта, сложете закуска в хладилника, поредица от познати действия гладко ще предадат на тялото сигнала: време е да спите! И ако направите това заедно с вашия партньор, вашата връзка ще стане по-доверчива и близка.
Топъл душ
Преди лягане е много полезно да вземете топъл душ или още по-добре топла вана. Във водата можете да добавите ароматизирана морска сол, етерични масла, билкови отвари. Водата трябва да е топла или поносимо гореща. А студеният душ оставете за сутринта, за да се освежите преди работния ден.
Приятна музика
Можете да опитате да заспите при нежна, тиха музика. В интернет има голям избор от релаксираща музика, можете да изберете всяка, която ви харесва. Можете да записвате през нощта със звуците на природата, прибоя, шумоленето на зеленината.
Спалнята
Вашият мозък трябва автоматично да свързва спалнята с почивка и сън. Ето защо, моля, използвайте тази стая по предназначение. В леглото трябва да се отпуснете. Спалнята е мечта и секс, но не и работа и интернет. Качеството на съня силно се влияе от леглото ( разгледайте леглата на Mattro) на което човек спи и постелята също. Важно е възглавниците, матрака и одеялото да са удобни, постелката не се подхлъзва и да не причинява никакъв дискомфорт, а ширината на леглото да позволява да се настаните в удобно за вас положение.
Разходка преди сън
Разходете се на чист въздух преди лягане. Ходенето 30-40 минути вечер, преди лягане, си заслужава, ако времето и условията позволяват. Такива разходки помагат да се успокоите и отпуснете, да се настроите на предстоящата почивка.
Вечеряйте 2 часа преди лягане
Разбира се, храносмилателният процес трае много по-дълго, но още в първите два часа след хранене храносмилателната система работи най-активно, което пречи на пълноценния сън. Последното хранене трябва да е леко. Ако имате кошмари през нощта, се откажете от месото за вечеря.
Подготвяйте се за сън
Преходът от будност към сън трябва да е плавен. Посветете времето преди сън на спокойни действия, които не изискват интензивен умствен и физически труд. Например, прочетете интересна книга, гледайте лека комедия, мийте чинии, посветете малко време на своето хоби и т.н.
Отделяйте 20 минути за заспиване
Освен време за сън, се нуждаете и от време за заспиване. Можете да намалите времето за заспиване до 5 минути, при условие че лягате по едно и също време всеки ден.
Лягайте си преди полунощ
От 21:00 до 24:00 часа сънят се счита за най-силния и полезен. Затова лягайте поне в 23:00 часа.
Спете поне 8 часа
Разбира се, всеки би искал да има поне 28 часа на ден. Но въпреки това няма да станат толкова, така че се възползвайте пълноценно от тези, които имате. Защото ако не се наспивате достатъчно, на следващия ден вече ще мечтаете за 32-часов ден.
Ставайте не по-рано от 6:00
Предвид ежедневните биоритми, ставането преди 6 часа е не само трудно, но и вредно за здравето, особено за хората със сърдечно заболяване. Не рискувайте здравето си.
Пазете се, наспивайте се добре, занимавайте се с любимите неща и щастливия живот ви е сигурен.