Позитивното мислене способства успеха във всяко начинание. Ето три тайни на неговото приложение:
Силата на желанието
Представете си в съзнанието си какво искате да постигнете или какви черти на характера искате да придобиете, предположете в някакъв момент, че всичко това е възможно.
Събудете в себе си силния стремеж за постигане на желанията, включете позитивното мислене заразете се с ентусиазъм, отново и отново размишлявайки за своите стремежи. В края на краищата вашите настоящи негативни убеждения се формират под влиянието на мисли и чувства. Така че, предизвиквайте ярки емоции и силни желания, а новите мисли и идеи ще зачертаят старите.
Ако внимателно премислите изложеното по-горе, ще си спомните, че не става въпрос за нещо съвсем ново за вас. Вие и преди сте се безпокоили и тревожили за изхода на замисленото. Разликата е само в това, че променяте негативната цел на позитивна с помощта на позитивното мислене. Когато се притеснявате, на първо място много силно рисувате във въображението си картината на евентуален неблагоприятен резултат. Вие не правите никакви усилия, а само постоянно мислите за „крайния резултат“. Размишлявайки за него, си представяте ярка подобна вероятност, допускате мисълта, че нещо подобно „може да се случи“.
С непрекъснатото възпроизвеждане на картина само на възможния неблагоприятен изход, тя започва да ви изглежда все по-реална. След известно време автоматично се появяват и съответните емоции: страх, безпокойство, отчаяние. Сега, променяйки картината на „цели“ вие ще можете с лекота да предизвикате положителни емоции.
Мислено рисувайки желания краен резултат и дълго размишлявайки над него, вие го правите още по-вероятен, и отново автоматично генерирате съответните емоции, но само че този път вие сте очаровани, весели, уверени и щастливи в очакване на победата.
„Като се измъкнем от собствената си склонност към отрицателни емоции, развиваме навика на положителни настроения“, казва д-р Уайт Дънлоп. Както човек мисли, такъв е и резултатът.
Ако не пробвате, няма да разберете….
Не забравяйте, че автоматичният механизъм с еднаква лекота може да действа като Механизъм за Успех или като Механизъм за Неудача, в зависимост от информацията, която сте вложили в него, и целта, която сте задали за него. В края на краищата той е устройство, насочено към конкретна цел. Но да определите целите е ваша отговорност. Много от нас, несъзнателно и непреднамерено, по навик рисуват във въображението си картини на възможни провали, предопределят неуспеха като крайна цел.
Не забравяйте, че вашият „автопилот“ „не обсъжда“ информацията, идваща от вас и „не я поставя под съмнение“. Затова е много важно той да получи истински, правдиви данни за света около него. Задачата на съзнателното логическо мислене е да познаваме истината, да изработваме правилните оценки, преценки, възгледи. Трябва да се отбележи, че повечето от нас са склонни да се подценяват, надценявайки естеството на трудностите, пред които са изправени.
Много хора „излизат от релси“ от случайно подхвърлени фрази: „Днес не изглеждаш много добре“. Когато някои се отнасят с неуважение или презрение към тях, те безропотно „преглъщат“ този факт, правейки изводи, че са непълноценни и за нищо не стават. Почти всеки един от нас ежедневно е обект на негативно внушение. Ако нашият разум функционира нормално, то няма нужда сляпо да възприемаме тези внушения. Полезен девиз на позитивното мислене: „Това все пак не е така“.
Задачата на съзнателното рационално мислене е да се развият логични заключения. Мисълта: „Претъпях неудача в миналото, следователно, вероятно ще я претърпя и в бъдещето“ не е нито логична, нито рационална.
Изключително неразумно е да се каже „не мога“ тъй като няма доказателства в подкрепа на тава заключение. Вземете пример от човек, който, попитан дали знае да свири на пиано, отговоря:
– Не знам.
– Какво значи „не знам“? – последвал озадачен въпрос.
– Никога не съм пробвал.
Решете какво искате
Ваша работа е да решите какво искате, да определите целите, които искате да постигнете, и да се фокусирате върху тях. Не губете време и усилия за това, да идентифицирате какво не можете защото това е неразумно. Когато попитали президента Айзенхауер, когато бил генерал, какво ще се случи, ако десанта на съюзническите войски, разтоварени в Италия, ги хвърлят в морето. „Това би било лошо, – отговорил той, – но аз не си позволявам да мисля за това“.
Трябва съзнателно да се съсредоточите върху непосредствената задача, върху това, което вършите в момента и какво се случва около вас; „чувствената“ информация непрекъснато „уведомява“ автоматичния ви механизъм за събитията и създава условия за спонтанна реакция. С други думи, вие сте винаги нащрек. Но в „задълженията“ на вашето съзнателно рационално мислене не влиза да изпълнява „текущата работа“. Вреда е, ако се опитваме да „измъкнем“ съзнателните мисли от Творческия механизъм като използваме съзнателни усилия. И когато чувстваме, че не успяваме, ще започнем да се притесняваме, да се безпокоим, да се отчайваме. Нашият „автопилот“ няма съзнание. Ние не можем да видим как се въртят зъбните колела или да знаем какво се случва „надълбоко“. Ние сме принудени да вярваме и да му вярваме. Само като се доверяваме и действаме, можем да разчитаме на някои истински резултати. Трябва да се научим как да вършим нашата работа, да действаме решително, да приемаме най-доброто и да се грижим сами за себе си.