Много от събитията ние оценяваме от позицията на „плюсове“ и „ минуси“. Такъв подход може да се приложи и към анализа структурата на човешката индивидуалност, отделяйки в нея четири основни закономерности.
Първа закономерност. Характера и индивидуалността на всеки човек съдържат както силни качества, способстващи висока ефективност в живота и работата, така и слаби, намаляващи тяхната ефективност.
- Например, активността, енергичността и откритостта са често очевидни „ плюсове“. Понякога човек може да бъде избухлив, раздразнителен, прибързан, това са неговите „минуси“.
- От друга страна, спокойствието, сдържаността в емоциите и поведението, склонността към премерени, обмислени решения са „ плюсове‘. Въпреки това, такъв човек може често да проявява мудност, предпазливост, неспособност за бързи решения, затвореност – това може да се отнесе към „ минусите“.
Втора закономерност. Нерядко едно и също качество в едни и същи ситуации може да способства висока ефективност при човека в живота и работата, а в други обратното, да намали успешността на човека.
- Активния, енергичен и общителен сътрудник в ситуация на „издигане“ на компанията на ново ниво на развитие може да бъде много ефективен. Но в условията на методична отработка на конкретните процеси на управление в организацията той може да загуби мотивацията, да заскучае, да намали своята ефективност.
- От друга страна, спокойния и сдържан сътрудник, постепенно набиращ опит в стабилни условия, може да намали нивото на своята успешност в условията на иновации и революционни изменения в компанията.
Трета закономерност. Качество, което обезпечава вискока ефективност на човек в живота може да намали неговата успешност в професионалната дейност. Вярно е и обратното: качество, което обезпечава висока професионална успешност може да служи като пречка в личния му живот.
- Например, човек притежава качества като деликатност, тактичност, емоционална чувствителност. Тези качества му позволяват да създаде позитивна обстановка в дома, да обича и поддържа любимите си хора, да им съчувства. На работа този човек може да изпитва дискомфорт: да страда в условия на възникващи конфликти, от натиск от страна на ръководителя, дисциплинарни изисквания
- Друг човек в работата проявява активност и настойчивост, упорство и „делова хватка“. Но в къщи той може да създава достатъчно тежка и напрегната атмосфера на конфликти.
Четвърта закономерност. Качества, които на млади години са намалявали ефективността на човек в живота и работата, в зрелите години могат да станат основа за неговата успешност.
- Активния и енергичен човек, който на млади години е бил избухлив и нерядко конфликтен, с натрупване на жизнен опит започва да проявява коректност и търпимост в общуването с окръжаващите го хора. А неговата природна активност и издръжливост му обезпечава в зрелите години професионална активност.
За да анализирате и разберете вашите качества, вие можете да помислите над следните въпроси:
- Какви са силните и слабите качества на вашия характер, Какво е вашето мнение за тези качества?
- Дайте примери, в която силните страни на вашия характер ще ви гарантира успех.
- Дайте примери, в които слабите качества на вашия характер намаляват ефективността ви.
- Били ли сте във вашия личен или професионален опит в ситуации, в които едно и също качество в едни случаи ви гарантира успех, а други неудача? Какво предприехте в този случай?
- Обръщали ли сте внимание на това, че едно и също качество на вашия характер, за работата ви е важно, а в къщи ви пречи? Какво предприехте в този случай?
- Какви качества на вашия характер се измениха с появата на жизнен и професионален опит? Има ли сред тях такива, които са ви пречили по време на юношеството, а в зрелите години ви обезпечават ефективност?
Индивидуалност – това е стабилна психологическа структура: принципно да се промени характера на човека е невъзможно. С възрастта и опита човек може да се променя, но измененията протичат в рамките на неговата индивидуалност. В различните хора съществуват свои „плюсове“ и „ минуси“. Един от методите за преодоляване на ограниченията в характера е избора на такива колеги и партньори, които ви позволяват да усилите своите „плюсове“ и да неутрализирате „минусите“ на принципа на допълняемост.
Фрагмент от тренинга ,,Практическа психология: Тренинг увереност“