Какви ли не операции могат да се извършат в една компания и прехвърляне на дружествени дялове е една от тях. Ако искате да разберете повече за това начинание, то значи сте на правилното място!
Значение на дружествените дялове
Ако тепърва се сблъсквате с термина ‚дружествени дялове“, предстои да обясним какво точно представляват те. И така, на първо място, става дума най-общо за членство в даденото дружество. При продажба, рязко се изменят членствените правоотношения, защото те на практика са участието на всеки един съдружник в компанията.
Всички дружествени дялове се формират целия размер на капитала. Според българското законодателство, той не може да бъде по-малък от два лева. Ето защо делът в капитала на всеки един съдружник трябва да бъде поне един лев.
Разбира се, дяловете на съдружниците могат да са и равни, и различни. Всичко се определя от конкретните договорки. Каквото и да се разберат обаче партньорите, е много важно то да бъде изрично разписано в дружествения договор. Само така могат да се избегнат всякакви неразбирателства и кавги.
Продажба при прехвърляне на дружествени дялове
Законодателството у нас напълно позволява дружествените дялове в една компания да се прехвърлят. Самата операция се регулира от Търговския закон, член 129.
Правистите уточняват, че в такъв момент членството в дружеството е реален предмет на сделката, а не самият дружествен дял.
Документи за прехвърляне на дружествени дялове
Важно е да се знае, че при дружество с ограничена отговорност (ООД) всяка една продажба зависи от два фактора – дали дяловете ще останат в компанията или ще бъдат поети от нов съдружник. Докато при първия сценарий сделката може да стане напълно свободно, без нуждата от общо събрание, при втория има ясно определен ред, който трябва да се спази. Именно при втория начин е нужно и общо събрание на членовете на дружеството. Нужни са и други компоненти като молба от новия съдружник, както и молба от вече напукащия.
Макар да се подразбира, вероятно ще ви е интересно да узнаете, че при ЕООД продажбата на дялове се осъществява само с решение на едноличния собственик.
Естествено, при такава сделка трябва да се сключи и съответния договор. Той двустранно споразумение, в което трябва да са налични волите и на двете насрещни страни. В противен случай няма да възникнат желаните по контракта правни последици.
Има и някои неща, които са ясни, но все пак трябва да се упоменат. Така например страна по сделка за продажба на дружествени дялове може да бъде всяко физическо или юридическо лице, което е дееспособно. Човекът, която иска да се случи това прехвърляне на дружествени дялове, пък трябва е сътрудник в ООД в същия този момент.
Иначе новият съдружник трябва да е съгласен да поеме членство в дружеството. За всичко това е необходим документ в писмена форма с подписи, заверени при нотариус.
Цена за прехвърляне на дружествени дялове
На пазара вече са налични компании, които предлагат цялостна, експертна и експресна услуга по продажба на дружествени дялове. Тяхната задача е да подготвят нужните документи до последния детайл, така че единствената работа за вършене да остане вписването в Търговския регистър.
В такива случаи фирмата дори не изисква присъствие на член на дружеството – такова ще бъде необходимо само при нотариуса по-късно. Цените пък са повече от изгодни, като най-добрите компании предлагат услуга за по-малко и от 200 лева.
Също така, добрите компании често предлагат отстъпки при абонамент, така че цените стават още по-достъпни за всички.
Както виждате, процедурата по прехвърляне на дружествени дялове само звучи сложно, но когато я оставите на уважавана и доказала се през годините фирма, всичко се случва много бързо и лесно. В такива моменти от вас се изискват много малко усилия и пари, така че да имате пълно спокойствие и с удоволствие да се наслаждавате на големите задачи и процеси във вашето дружество.