
Високата самооценка изобщо не е същата като здравата самооценка, убедени са психолозите. Майкъл Кернис, професор по психология в университета в Джорджия, намери интересен модел в своите изследвания: поведението на хора с нестабилна и повърхностна висока самооценка практически не се различава от поведението на хора с ниска самооценка.
„По-рано се смяташе, че колкото по-високо човек оценява себе си, толкова по-добре. Въпреки това през последните години тази теория се спука по шевовете, особено що се отнася до агресивно поведение – казва проф. Кернис – Хората с висока самооценка понякога стават просто непоносими, ако някой изложи егото им на риск.“ Изследователят твърди, че компенсират мнителността си с обсесивна склонност да отстояват и ревностно да защитават „своята чест“ по всякакъв повод, на която по принцип никой не е посягал. По правило те преувеличават степента на потенциалната заплаха, така че трябва да работят усилено, за да поддържат самочувствието си.
„Няма нищо лощо във факта, че хората искат да мислят добре за себе си“, обобщава ученият. – Но когато стане натрапчиво, човек става твърде чувствителен към критиката на другите и е принуден постоянно да доказва своята стойност. Това поведение отнема всички психологически предимства. “
„Нивото на самооценка засяга всички сфери от живота на човек“, казва психологът Марина Деркач. – Човек, който подценява способностите си, едва ли ще има успех в бизнеса и най-вероятно няма да може да изгради равни партньорства в брака. Ниската самооценка играе жестоки шеги на хората: принуждава едни да седят спокойно в един ъгъл през целия си живот, а други да прекалено и съзнателно да демонстрират своята значимост. В същото време е доказано и изпитано: здравословната самооценка не само помага в бизнеса и личния живот, но има и подмладяващ ефект върху организма! В детството, ако родителите неуморно повтарят на детето, че не може да направи нищо и никога не успява, много вероятно е този човек да има големи проблеми в бъдеще. Затова съвет към родителите: независимо какво се случва, критикувайте деянието, а не детето. И съвет за онези, които не могат да се похвалят с „правилни“ родители: помнете, че както казват американските психолози, никога не е късно да имате щастливо детство! “
И накрая, най-важното: следвайки горните съвети за повишаване на самооценката, не прекалявайте, не „излизайте извън кожата си“. Просто живейте и вярвайте, че можете да постигнете всичко, което искате.