Колко често след неудачна среща ние си мислим за репликата, която би могла да ни е от полза. За всеки човек са характерни свои причини, заради които увереността в него е намалена. Помислете, кои от следните препятствия са по-подходящи за вас. Колко често след неудачна среща ние си мислим за репликата, която би могла да ни е от полза. За всеки човек са характерни свои причини, заради които увереността в него е намалена. Помислете, кои от следните препятствия са по-подходящи за вас.
1. Недостатък на практика: вие недостатъчно често на практика изявявате своите ограничения и не се опитвате да установите можете ли да бъдете по-уверени в себе си.
2. Сформиралото ви възпитание: грижите на родителите ви в ранните години и на други хора са намалили способността да отстоявате себе си.
3. Смътни представи: нямате ясни образци и вие самите не знаете какво искате.
4. Опасения от враждебност: вие се страхувате от проява на гняв и отрицателни реакции и искате да ви мислят за разумен/на.
5. Недооценка на себе си: вие не чувствате права да заемате твърда позиция и да изисквате коректно и честно отношение към себе си.
6. Лоша самопрезентация: обикновенно вие изразявате своите мисли смътно и неубедително, противоречиво или емоционално.
Анализът на своите способности да чувствате увереност в себе си ще ви помогне да разберете как трябва да се държите. Има ли ситуации, в която вие непрекъснато изпитвате недостатък на увереност? Ако да, не трябва ли да намерите обща причина? Не намирате ли, че особенни трудности за вас създават определено лице или обкръжаваща обстановка? Вашите изводи ще ви помогнат да си изясните тези препятствия, които в най-голяма степен имат отношение към вас. Когато знаете за тях повече, ще можете да намерите методи, за да бъдете по-уверени в себе си.
Може да развиете в себе си нужните навици, наблюдавайки за това как другите хора се справят със ситуации, изискващи увереност в себе си. На едни това се отдава, на други не. При внимателно наблюдение е възможно да се проявят характеристики за наистина уверени в себе си хора. Използвайки на практика това, което ще научите как да разширите своите знания и навици. Могат да ви помогнат следните упражнения:
Избягвайте объркващи емоции: ако вие сте разярени, оскърбени или емоционално уязвими, от обкръжаващите трябва да очаквате реакция на вашите емоции, а не това, което вие искате да стигне до тях. Това може да обърка въпроса и да насочи усилията в друга посока от решението на задачата.
Бъдете обикновен: понякога важността на това, което хората искат да предадат на другите се губи заради излишната сложност или опита да имате работа с няколко въпроса едновременно.
Постигайте своето: работете над решаването на въпросите, независимо от възможната необходимост дълго да разяснявате своите намерения, докато не бъдете удовлетворени от възможността да решите проблема.
Не ,,подронвайте“ себе си: ако нещо в важно за вас, направете така, че другите да знаят вашата позиция.
Следете да не ви отклоняват: обкръжаващите, често несъзнателно, ще се опитват да ви отклонят от това, което искате да кажете. Това може да бъде предизвикано от натиск, който им се оказва. Запознайте се с тяхната гледна точка, но настоявайте на своето.
Грешката не отслабва: ако вие сте сгрешили, което рано или късно се случва с всеки, не давайте възможност да възникне чувство за несъответствие на вашето място. Такова чувство подронва вашите позиции.
Стремете се към победа след победа: старайте са да създадете ситуации, в които вашата работа ще ви донесе победа, но не за сметка на другите хора. Посветете известно време и на това, как те биха могли да спечелят. В този случай двете страни в личните взаимоотношения могат да чувстват изгода, създавайки по такъв начин основа за дългосрочни продуктивни контакти.