
Увереност в себе си винаги е било синоним на успешност. Известно е, че онези, които не са уверени в себе си, имат много проблеми не само в личния живот, но и в професионалната си дейност. Такива хора по-трудно постигат успех, тяхното мнение зависи от мнението на околните. Съмненията в собствените сили карат хората твърде много да се суетят или бавят, да извършват необмислени постъпки, да се отказват от изгодни предложения или да бездействат.
В какво се проявява неувереността?
Това е загриженост за собствените психологически и физически недостатъци, ниско ниво на самооценка, страх от публично говорене, изпотяване на ръцете, камък в гърлото и затруднено дишане при запознанство, паника при среща с авторитетни хора, болезнени скрупули относно мненията на другите, ужас от мисълта, че са в светлината на прожекторите, чувство за вина и срам за това, което се случва. Несигурните хора не са в състояние да анализират сложна ситуация, не са в състояние да вземат отговорно решение.
За неуверените хора е некомфортно да живеят в обществото на „различните“ хора, трудно са разкрепостяват и общуват. Следователно адаптирането като цяло (в проучвания или работа, в бизнеса или в кариерата) е трудно. Неувереният човек може да изпитва стрес от необходимостта достойно да отговори на човека, който го е обидил.
Не всички тези минуси са винаги налице, но наличието на някои от тях сериозно развалят психологическия комфорт на несигурния човек в живота.
Причини за неувереност в себе си
Според клинични изследвания на психология на личността, неувереността се смята за предадена по наследство. По тази „оптимистична“ теория, родени неуверени в себе си, са обречени за цял живот. Психоаналитиците виждат в неувереността външния симптом на вътрешния несъзнателен репресивен конфликт. Социалните психолози твърдят, че подобно на повечето други качествени, формирането на увереност се случва в детството.
Така че, както е невъзможно да се даде на неувереността едно изчерпателно определение, така е невъзможно да се отговори на въпроса „Защо сме неуверени в себе си?“ Но каквито и да са тези причини, можете да придобиете увереност в себе си.
Формиране на увереност в себе си
Ето няколко техники, които ще ви помогнат да придобиете увереност в себе си:
Не обвинявайте за всички проблеми родителите си: „Мен така са ме възпитали“, „критикуваха ме, не са ме хвалили, не ми даваха възможност да проявя самостоятелност“. Прехвърляйки отговорността за своите проблеми върху други хора, които в момента нищо не могат да променят ( възпитавали са ви както са могли при онези обстоятелства, да се върнат толкова години назад и променят нещата е невъзможно), ние не ставаме по-уверени, нито по-самостоятелни, нито по-щастливи. Затова нека да признаем очевидното: детството е свършило, родителите са свършили своята работа по вашето възпитание. Сигурно е имало и лоши и добри моменти. Да обърнем внимание само на радостните моменти и да благодарим за тях. И да вървим по-нататък, в съответствие с нашите собствени планове и цели. Ако за сега няма планове, няма цели, ние ще се съсредоточим върху това, да ги имаме. Спомнете си моменти на живота си, когато сте били най-уверени в себе си и се опитайте да предизвикате чувствата, които сте изпитвали тогава. Ако не се получи, не е беда. Опитвайте отново и отново. Опитайте се да развиете това чувство чрез самовнушение.
Предотвратявайте всякакви негативни мисли за себе си, не им позволявайте да подкопават самочувствието ви. За съжаление, много от тях се държат като термометри. Тяхното самоуважение, подобно на живачния стълб, се издига и пада в съответствие с температурата на мненията на хората около тях. Когато другите имат високо мнение за тях, такива хора се отнасят добре със себе си. Не забравяйте, че никой не знае напълно вашите способности, затова е важно да решите как да се отнасяте към себе си. Мислете за себе си като за победител. Тази техника често се използва от професионални спортисти, които постоянно визуализират своите успехи.
Както е вярно, че вътрешната увереност на човека се отразява на неговото поведение, също така е вярно и обратното: определено поведение формира вътрешните усещания, които съответстват на това поведение.
- Следете за осанката си, за походката. Позите ви трябва да са открити, жестовете изразителни. Не се прегърбвайте, изправете рамене: походката трябва да бъде права и ясна. С целия си външен вид трябва да покажете, че сте уверен в себе си човек. В края на краищата езикът на тялото, жестовете и позите ни подсъзнателно влияят на нашата увереност в себе си. Само малко хора знаят за това.
- Работете с гласа си. Трябва да се научите да контролирате целия диапазон от най-ниските честоти до най-високите налични за вас. Трябва да имате глас не по-лош от много добър певец. Контролирайте тембърът. В разговор с вашия събеседник трябва да можете да говорите както меко и внимателно, когато говорите с приятен и интересен човек, така и твърдо, когато се налага да защитавате своята правота.
- Следете интонацията. С помощта на интонацията човек трябва да може да предаде на другите своето настроение, емоции, предразположение, или обратното, негативно отношение към опонента. С помощта на интонацията, тембърът и височината на гласа си, не само можете да впечатлите другите като много уверена в себе си личност, но и успешно да постигнете целта си в разговора.
Намерете за себе си модел за подражание, някой, който по ваше мнение със сигурност е уверен в себе си човек. Това може да бъде човек от вашето обкръжение или екранен персонаж. Вижте какво можете да научите за себе си.
Тези правила ще ви помогнат да придобиете увереност в себе си, и ако ги следвате, ще забележите, че тя буквално расте пред очите ви.
Практическа психология: „Тренинг увереност“
Как да свалим вътрешните бариери и да управляваме своите емоции и поведение. Как да придобием вътрешна сила,увереност в общуването и да постигаме желаното без стрес.
Полезни навици +личностно развитие +повишаване на самооценката!
Резултат – увереност в себе си, комфортно общуване, вътрешна свобода!