Ниската самооценка е причина за възникване на социални фобии ( страх от хората, страх от публично говорене, страх от успех…). Хората с ниска самооценка са пасивни и плахи. Те са раними и обидчиви, от всякъде чакат насмешки и обиди. Това отношение води до самота и създава много неоправдани комплекси, формирайки образа на неудачник.
Ниската самооценка пречи на хармоничните семейни отношения, на работата. Изходът е един – повишаване на самооценката.
Какво трябва да правите, за да повишите вашата самооценка?
- Говорете за себе си само добри неща. Вечното недоволство не допринася за растежа на самооценката. Ето защо първото нещо, което трябва да направите, е да обичате себе си и често да се хвалите за успехи, дори и да не са твърде значителни. Когато се събуждате, кажете си, че всеки ден животът се подобрява, помнете колко сте красиви, умни и способни. Достатъчно вече сте се сравнявали с другите: психолозите казват, че е по-правилно да се сравнявате със себе си от днес и вчера.
- Оценявайте се по достойнство. За да изпълните този съвет, психолозите препоръчват отлично упражнение. Трябва да вземете лист хартия и да го разделите на две части. В една част напишете всичките ваши положителни качества, а в другата отрицателните плюс тези, които искате да промените. Втората част от списъка трябва да се вземе под внимание, а първата – да се чете на глас редовно. Според тях ниската самооценка постепенно се разпада!
- Започнете да спортувате. С благодарност и любов се отнасяйте към своето тяло, но в същото време не забравяйте да се самоусъвършенствате. Всяко физическо упражнение силно повдига човек в собствените му очи. Посещавайте спортни зали, правете утринна гимнастика, ходете повече пеша. Както е известно – в здраво тяло се крие здрав дух.
- Не се оправдавайте. Постарайте за едно нещо да не се извинявате по няколко пъти. Не бъдете многословни в оправданията, убеждавайки себе си, в „така правят възпитаните хора“. Достатъчно е да се извините веднъж, а после само ако се смятате за виновен. Ако не, спокойно и уверено обяснявайте действието си.
- Избягвайте нахлуването в живота ви. Спрете комуникацията с хора, които безцеремонно нахлуват в живота ви, налагайте своето собствено мнение, визията си за решаване на проблемите и още повече, внушават ви чувството за вина. Защитавайте своето лично пространство и изградете свой собствен живот според вашия сценарий. Това е вашият живот, никой освен вас може да го живее.
- Изберете „правилните“ приятели. Влиянието на околната среда върху човек е голямо. Ако имате ниска самооценка, едва ли ще имате полза от общуването с човек, който постоянно е недоволен и мрънка за всяко нещо. Обкръжете се с хора, които са позитивно настроени и уверени в себе си. Такива хора „заразяват“ всички с жизненост, обич към другите и оптимистично настроение!
- Правете това, което обичате. По възможност така избирайте и работата си. Ако сте решили да свършите нещо важно, не го отлагайте дълго време. Ако искате да започнете или да промените нещо в своя живот, направете го веднага.
- Помагайте на хората. Практиката показва, че помагайки на хора, които се нуждаят от помощ, отдавайки частичка от себе си на другите, ние се издигаме в собствените си очи. Истинското самочувствие не изисква силни външни прояви. Нивото на самоуважение е индикатор за начина, по който оценявате собствените си усилия, направени за постигане на целта.
- Живейте с удоволствие. По статистика 98% от населението живее според правилата и 2% ги създават. Живейте като вторите, създавайте си сами правила. Позволете си да живеете с удоволствие: ходете на фризьор, купувайте си нови дрехи, порадвайте се на любимата храна, направете основно почистване на дома – всички тези дреболии означават много за повишаване на самооценката. Направете си дневник и записвайте всяко ваше постижение, дори и малко. Разрешете си да бъдете несъвършени. Няма идеални хора. Забравете ниската самооценка.Бъдете по-уверени.Простете си за грешките и пропуските, извличайте уроци от тях и започнете отначало. Победителят се различава от неудачника по своето отношение към неуспехите.
- Създайте своето бъдеще. Как бихте искали да живеете след пет, десет, двадесет години? Представете си снимка на собственото си щастливо бъдеще, помислете как можете да постигнете това, направете план за действие и го следвайте постоянно. С една дума, определете жизнената си цел и я следвайте здраво: опитните хора казват, че най-добрият начин да предскажете бъдещето е да го създадете!