Закъсняхте с всички срокове? Провалихте важна среща? Наводнихте съседите? Позитивното мислене може да обърне отношението ви към неприятностите и да реши всички проблеми!
Може би екстазито има същия ефект – отношението към неприятностите се превръща в здравословно и дори не е нужно да се учиш на мислене! И в двата случая пренебрегването на реалността изобщо не е решение на проблема. И на вашите клиенти, и на вашите съседи, вече стилът ви им е «дошъл до гуша». В крайна сметка, вашите проблеми вече са и техни.
Призивите да мислите позитивно днес идват отвсякъде – от книги, телевизия, вестници и интернет ресурси. Е, да, усмихнете се – това дразни всички. Но откъде ви хрумна идеята, че мислите са толкова съществени, че позитивното мислене ще се превърне в панацея за всички беди?
Разбира се, има положителни аспекти, когато виждаме светлата страна на този свят. Например, това ще спаси нервните ви клетки, които не са възстановени. Но не става въпрос за това. Става въпрос за това как повечето хора възприемат феномена на позитивното мислене: „За да бъде всичко добро, просто трябва да мислите за добро! И воала! ” Е, може би без „вуала“, но същността е приблизително такава.
Така наречената доктрина за „позитивното мислене“ кара хората да мислят, че дори не трябва да вдигат пръст, за да направят нещо – всичко ще се случи от само себе си, сякаш чрез магия! Е, вярно е, че там не се споменава магия, а само за квантовата механика … Очевидно това обяснява появата на магически гении, които изпълняват всички желания – пари, успех или каквото друго имате в списъка.
Моля, не се заблуждавайте от тези глупости. Ако говорим за квантовата механика и други науки, тогава има много проста формула за резултата: положителните мисли, умножени с нулеви действия, в крайна сметка дават нула. Елементарно, Уотсън.
Общоприетото определение на позитивното мислене
Терминът позитивно мислене за пръв път се появи в книгата на Норман Винсент Пийл „Силата на позитивното мислене“. Нека видим какво казва самият автор за своята теория.
„Позитивното мислене ни учи да възприемаме света от съвсем различна гледна точка и да използваме възможностите си за постигане на желаните резултати чрез положителни, реалистични убеждения и мисли. То се основава на научно доказания факт, че мисълта влияе пряко върху чувствата, които от своя страна се отразяват на поведението. Така че, ако мислите позитивно, ще получите положителни резултати, а ако мислите негативно – отрицателни. „
В това определение мисленето няма нищо общо с гениите и „магнитите за пари“. Без квантова механика. Само теорията „Мислите предизвикват чувства, чувствата предизвикват действия“. Не можем да не се съгласим.
Обаче (и това „обаче“ трябва да бъде подчертано в червено) не трябва да се осланяте на последното изречение. Позитивното мислене не гарантира положителен резултат. Спомняте ли си колко пъти бяхте 100% сигурни в нещо и не успяхте? И обратно – колко пъти сте били сигурни, че няма да ви провърви и хоп! – всичко се получи.
Същността е в това, че събитията не се случват заради мисленето. Събитията идват от факта, че ги правите. Цялата сол е в действието.
Правилно определение на позитивното мислене
След като определихме, че цялата работа е в действията, нека формулираме правилната дефиниция на „позитивното мислене“:
Позитивното мислене е съзнателен избор на мисли, които предизвикват положителни чувства и желание за действие.
Ако умишлено преминете към „светлата страна“, тогава започвате да се фокусирате върху мислите, които повишават настроението ви, защото това се основава на факти, а не на магическа квантова механика.
Ако например излезете в градината си и започнете да мислите: „няма плевели, няма плевели, няма плевели“, тогава плевелите след седмица вече ще скрият зелето ви. Но ако си кажете: „Страхотно е, че имам градина и ако работя в нея, изобщо ще е чудесно“, тогава психически се подготвяте за началото на действието.
Психологията е проста: когато ви се струва, че вашите действия могат да променят света, е по-вероятно да започнете такива действия. „Преминаване към светлата страна“ означава да очертаете ситуацията в главата си, така че да искате да действате и да не съжалявате себе си.
Най-правилното определение: реалистично мислене
В действителност почти винаги можете да направите нещо, за да коригирате ситуация.
В действителност всички наши проблеми не са краят на света, както често мислим за тях.
В действителност можете да откъснете петата си точка от дивана в момента и да направите едно малко нещо, което ще обърне ситуацията. В действителност може да се чувствате отвратително и да нямате мотивация, но това не означава, че наистина нямате възможности. В действителност можете да намерите събеседник, който може да ви извади от депресия или апатия – ако не някъде наблизо, то в някой сайт, блог или форум. Винаги има хора, с които можете да намерите общ език.
Като цяло няма такова нещо като песимизъм – съществува понятието „нереалистичност“. Щом започнете да забелязвате, че ставате нереалистични – мислено се ритайте в задника и започнете да мислите реалистично – гледайте на света като на място, пълно с възможности. И не сте ги използвали само защото все още не сте преодолели неувереността в себе си. Така можете да намерите мотивация в себе си и да започнете да действате. В дългосрочен план ще бъде много по-вероятно да намерите това, което търсите.
И така, докато не намерите вълшебната лампа на Аладин, просто отидете на светлата страна. Там ще ви хареса!