Позитивно мисленеПозитивно мислене

Позитивно мислене

Мечтайте правилно! МЕЧТИТЕ, целите и желанията ИМАТ глупавия НАВИК да се СБЪДВАТ!

За контакт: 0988 933 123
Email: info@pozivivnomislene.com

A. Айнщайн
"Ако искате да промените нещо малко в живота си, променете своето отношение и поведение, ако искате да направите големи, сериозни промени, тогава трябва да промените своето мислене“

  • Количката е празна
  • НАЧАЛО
  • ПРОМО ОБУЧЕНИЯ
  • ОТЗИВИ
  • БЛОГ
  • КОНТАКТИ
ЗАЯВИ ОБУЧЕНИЕ

Как да се преборите със стеснителността?

понеделник, 12 декември 2022 / Публикувана в Блог

Как да се преборите със стеснителността?

Как да се преборите със стеснителността?

Притеснявате ли се, когато попадате в нов кръг от хора? Не можете да се справите с вълнението, когато се срещнете с непознати? А може би се страхувате да говорите пред публика? Това са признаци на стеснителност, за които редакцията на Позитивно мислене ще ви разкаже. Подготвили сме ви няколко съвета, с които да се отървете от чувството на несигурност. 

Какво представлява стеснителността?

Стеснителността е психическо състояние, при което човек се чувства напрегнат, резервиран и уплашен в непозната среда. Подобно поведение е възприемано от обществото като признак на добро възпитание. Всъщност това е черта, която пречи на нормалния живот и често се бърка със скромността.

Психолозите разграничават два вида стеснителност: външна и вътрешна. Първата се характеризира с резервираност и открито избягване на големи компании от хора. Вътрешната неувереност е невидима за другите. Обществото може да си мисли, че човекът е отворен за комуникация, но в действителност той е затворен в себе си. 

Стеснителността може да се прояви по различни начини, но типични нейни характеристики са: страх от публични изяви, от водене на преговори, неувереност в себе си в нова среда. Външните признаци на това състояние включват изчервяване, влажни длани, объркан говор и др.

Как да се преборите със стеснителността?

Каква е разликата между скромност и стеснителност?

Това са две различни понятия, които трябва да се разграничават. Скромността е умението да се държиш прилично в зависимост от ситуацията и да не привличаш прекалено много внимание към себе си. Това е и начин на живот, при който хората се стараят да не изпъкват излишно.

Стеснителността, от друга страна, е страх от това да изпъкваш. Тя възниква несъзнателно и не може да бъде контролирана. Скромният човек познава стойността си, може да я покаже в подходящия момент и е уверен в себе си. Неувереният човек се страхува да споделя постиженията си, защото смята, че винаги има някой по-добър от него.

Причини за появата на стеснителност

Основните причини за стеснителността са ниската самооценка и прекомерната самокритичност. Те са заложени в нас още от детството, така че неувереността се появява още в този период. Сред виновниците за липсата на увереност в себе си са:  

  • Възпитание от страна на родителите

Децата с твърде строги родители могат да проявят стеснителност в семейния кръг. В компанията на приятели, на работа, в екип човек ще се чувства напълно комфортно. Или обратното – поради насадени комплекси личността няма да се чувства добре с никого, освен със семейството си.

Как да се преборите със стеснителността?

  • Критика

Случвало ли ви се е в детството си често да чувате критика отправена към вас? Може би тя е била неоснователна и е идвала от важни за вас хора: родители, приятели, учители? Тогава не се учудвайте, че се чувствате плахи и несигурни в повечето ситуации.

  • Ниска емоционална интелигентност

Когато човек изпитва трудност при изразяването на мислите си на глас, това може да бъде признак на ниска емоционална интелигентност. В следствие на своята невъзможност, той се затваря в себе си- става срамежлив и стеснителен. 

Как да се преборите с неувереността?

Откриването на причината за стеснителността е първата стъпка към нейното преодоляването. Всеки човек може да се чувства несигурен в една или друга ситуация, но ако това чувство продължава дълго време и пречи в живота ви, си струва да помислите как да се преборите с него. Предлагаме ви няколко упражнения, които да ви извадят от зоната ви на комфорт:

Упражнение 1. Първото упражнение може да ви донесе не само увереност, но и добро настроение. За да го изпълние, ше трябва да се усмихнете на 20 непознати за един ден. Погледнете хората в очите и им се усмихнете. 

Упражнение 2. Друго упражнение, което помага за преодоляване на стеснителността, е да говорите с непознати. Приближете се до няколко души на улицата и ги попитайте колко е часът, как да стигнете до магазин или друг прост въпрос. Опитайте се да се обръщате към хора от всички възрасти и с различен статус.

Упражнение  3. Създайте си неудобна ситуация. Купете артикул в магазина и след това го върнете. По закон имате пълното право да го направите в рамките на 14 дни. Подобна ситуация ще ви накара да излезете от зоната си на комфорт. Отначало ще се чувствате така, сякаш извършвате престъпление, но с всеки следващ път ще ви става все по-лесно.

Не само упражненията могат да ви помогнат. От полза би било да промените навиците си. Ето няколкo съвета как да го направите:

  • Променете външния си вид.

Често несигурността и срамежливостта се дължат на комплекси, свързани с външния вид. Ако във вашия случай това е проблема, защо да не поработите върху себе си: започнете да спортувате, сменете прическата или стила си.

  • Променете обкръжението си. 

Може би трябва да промените кръга от хора, с които общувате постоянно. Често се случва така, че хората да се задържат в определена общност, но в действителност да не извличат позитиви от нея.

  • Развивайте се.

Днес има много възможности, които да ви помогнат да се развиете като личност. Можете да слушате лекции, да гледате видео уроци и дори да посещавате курсове, които ще ви накарат да се чувствате по-малко срамежливи.

  • Разказвайте вицове.

Хуморът е решение за всяка неловка ситуация. Така че дори да сте направили или казали нещо нередно – пошегувайте се. Това ще оправи настроението и ще ви накара да се почувствате по-спокойни.

Ако следвате тези съвети постепенно ще придобиете увереност и ще се отървете от собствените си комплекси. Това ще изиграе ключова роля в живота ви: ще можете да общувате с хората без проблеми, ще откриете нови възможности в работата и ще можете да постигнете нещата, за които мечтаете.

 

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ...
Синдром на емоционалното прегаряне
Как да повишите самочувствието и увереността си?
Ако не можете да промените ситуацията, променете отношението си към нея
  • Tweet

Още интересни статии по темата

Развиване на позитивно отношение към света, другите хора и самия себе си
Какво ни пречи да сме уверени в себе си?
9 начина за борба с лошото настроение
9 начина за борба с лошото настроение

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Тренинг
„Позитивно мислене“

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ

Психологическо Айкидо

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ

Практическа психология: Тренинг увереност

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ

Управление на емоциите. Тренинг за емоционален самоконтрол

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ

Тренинг ,,Устойчиво поведение в сложни ситуации“

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ

СТРЕС МЕНИДЖМЪНТ – Управление на стреса и работа с различните психични състояния

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ

АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ БЮЛЕТИН И БЕЗПЛАТНИ МАТЕРИАЛИ


ПОЗИТИВНАТА НИ ФЕЙСБУК СТРАНИЧКА

Позитивнo мислене

  • Социални профили

© 2005 - 2018 Позитивно Мислене SEOMAX.BG logo Изработка на сайт от SEOMAX | Защита на личните данни | Общи правила за ползване | KZP | OPC

TOP